Computer steganography 1

Вступ 
 
Як відомо, мета криптографії (шифрування) складається в приховуванні змісту секретних повідомлень. Стеганографія йде принципово далі. Її завдання - приховати від необізнаних сам факт існування повідомлень. Такі приховані повідомлення можуть включатися в різні, зовні нешкідливі, дані, разом з ними зберігатися і передаватися без всяких підозр. Якщо розробники криптографічних алгоритмів виходять із припущення, що потенційний противник буде робити що завгодно для дешифрування повідомлення, то розробник стеганографічного алгоритму стурбований тим, як не дати противнику виявити існування самого повідомлення, що містить таємницю.
Стеганографія має багатовікову історію і за віком істотно старіша за криптографію. Саме слово «стеганографія» в перекладі з грецької буквально означає «тайнопис» (steganos - секрет, таємниця; graphy - запис). В основі мистецтва прихованого листування лежить спроба приховати саме існування секретного повідомлення, а тому його прийоми заслуговують самого широкого вживання. Для тайнопису можуть бути використані: «підкладковий лист», коли запис прихована за захисною оболонкою, «хоббійне кодування», з використанням кросвордів, музикальних нот і шахових партій, «жаргонні шифри», в яких начебто невинні слова мають зовсім інший сенс. До неї відноситься величезна безліч секретних засобів зв'язку і передачі інформації, таких, як невидиме чорнило, мікрофотознімків (мікроточки), умовне розташування знаків, незначні відмінності в написанні рукописних символів, маленькі проколи певних надрукованих символів і безліч інших способів по прихованню істинного сенсу таємного повідомлення у відкритому листуванні, тайні канали та засоби зв'язку на плаваючих частотах, і т. д. Добре відомі різні способи прихованого письма між рядків: від використання молока до складних хімічних реакцій з наступною обробкою при читанні.
 
Історія стеганографії
 
Місцем зародження стеганографії багато хто називає Єгипет, хоча першими «стеганографічними повідомленнями» можна назвати і наскальні малюнки давніх людей.
Перша згадка в літературі про стеганографічні методи приписується Геродоту, який ще в 474 році до н.е. описав випадок з тираном Гістіем. Останній, замкнений указом перського царя Дарія в Сузах, захотів поспілкуватися з одним зі своїх родичів за межами Суз. Щоб його послання не потрапило в чужі руки, Гістіей вчинив дуже дотепно - він поголив голову раба, витатуював письмо на шкірі голови, почекав, поки знову відросте волосся, і відправив невільника в Мілет під слушним приводом. Там раба знову поголили і прочитали послання. Для нашого часу цей спосіб, звичайно, вельми сумнівний - і чекати поки волоси відросте довго, і гонець виходить одноразовий  - але важливий принцип.
Геродотом описаний ще один, трохи менш відомий і трохи менш видовищний випадок, який відносять до тих же часів. Як стверджує Геродот, Демарт зіскоблював з воскових дощечок віск, дряпав свої секретні послання прямо на дереві, а пізніше покривав дощечки воском заново.
У Китаї листи писали на смужках шовку. Тому для приховування повідомлень смужки з текстом згорталися в кульки, покривалися воском і потім ковтались посильними. 
Темне середньовіччя породило не тільки інквізицію: посилення стеження призвело до розвитку як криптографії, так і стеганографії. Саме в середні століття вперше було застосовано спільне використання шифрів і стеганографічних методів.
У XV столітті чернець Трітеміус (1462-1516), який займався криптографією і стеганографією, описав багато різних методів прихованої передачі повідомлень. Пізніше, в 1499 році, ці записи були об'єднані в книгу «Steganographia.
XVII - XVIII століття відомі як ера «чорних кабінетів» - спеціальних державних органів з перехоплення, перлюстрації і дешифруванню листування. У штат «чорних кабінетів», крім криптографів і дешіфрувальників, входили й інші фахівці, в тому числі і хіміки. Наявність фахівців-хіміків було необхідно через активне використання так званих невидимих чорнил. Прикладом може служити цікавий історичний епізод: повсталими дворянами в Бордо був заарештований францисканський монах Берто, який був агентом кардинала Мазаріні. Повсталі дозволили Берто написати лист знайомому священика в місто Блей. Однак наприкінці цього листа релігійного змісту монах зробив приписку, на яку ніхто не звернув увагу: «Посипаю Вам очну мазь; натріть нею очі і Ви будете краще бачити». Так він зумів переслати не тільки приховане повідомлення, але і вказав спосіб його виявлення. В результаті монах Берто був врятований.
Стеганографічні методи активно використовувалися американцями в роки громадянської війни між мешканцями півдня і півночі. Так, в 1779 році два агента сіверян Семюель Вудхулл і Роберт Тоунсенд передавали інформацію Джорджу Вашінгтону, використовуючи спеціальні чорнила.
Ще древні римляни писали між рядків невидимим чорнилом, у яких використовувалися фруктові соки, сеча, молоко і деякі інші натуральні речовини. Їх досвід не був забутий. Різні невидимі чорнила використовували і російські революціонери на початку XX століття. З успіхом виконує роль таких чорнил, звичайне молоко. Більшість, очевидно, пам'ятає розповіді про Леніна, який писав свої праці в місцях не таких віддалених. Багато книг були написані ним молоком між рядків. Чорнильницею Іллічу служив хлібний м'якуш - при підозрілому звуці, майбутній вождь світового пролетаріату миттю з'їдав свої стеганографічні пристосування. Пізніше списані молоком листи передавались на волю, а там нагрівалися над лампою і переписувалися товаришами по партії. Втім, царська охранка теж знала про цей метод (у її архіві зберігається документ, в якому описаний спосіб використання таких чорнил і наведено текст перехопленого таємного повідомлення).
До середини 20-го сторіччя стеганографія досягла значних успіхів, чому не мало посприяли Перша і Друга світові війни. Особливих успіхів добилися німці, які під час Другої світової війни широко застосовували «мікроточки», що являють собою мікрофотографії розміром із звичайну друкарську крапку. При збільшенні «мікрокрапка» давала чітке зображення друкованої сторінки стандартного розміру. Така точка або кілька точок вклеювалися в звичайне лист, і, крім складності виявлення, мали здатність передавати великі обсягів інформації, включаючи креслення і малюнки.
Сам метод був придуманий набагато раніше, майже відразу після винаходу принципу фотографічного друку. Мікрокрапки з'явилися відразу ж після винаходу Дагером фотографічного процесу, і вперше у військовій справі були використані в часи франко-пруської війни (в 1870 році), але широкого застосування до Другої світової війни цей метод не мав. Але під час Другої світової війни цей метод зазнав друге народження і успіх його був досить помітним. Американці, під впливом досягнень свого супротивника в стеганографії , після війни заборонили навіть такі відносно невинні операції, як пересилання за допомогою пошти записів шахових партій, інструкцій з в'язання і, навіть дитячих малюнків, як найпростіших з точки зору стеганографії об'єктів для вбудовування шпигунських повідомлень. 
На практиці, стеганографія давно і широко використовувалася розвідками всіх країн. Успіх розвідника, та й саме його життя, залежать від вміння залишитися непоміченим. Тому шифр - це мова розвідників усіх країн. Саме вони змушені вести свої розмови «пошепки». Вони використовують коди, що мають вид звичайних відкритих текстів, невидимі чорнила, послання мікроскопічно малих розмірів, тобто стеганографічні методи, які приховують сам факт відправки повідомлення.
Після нападу Японії, Сполучені Штати створили орган цензури, нараховуючий близько 15 тисяч співробітників, які перевіряли щодня до мільйона листів, прослуховували безліч телефонних розмов, переглядали кінофільми, газети, журнали.
Щоб перекрити максимальне число стеганографічних каналів зв'язку , американська цензура категорично заборонила відправлення поштою цілого ряду листів. Були скасовані шахові матчі за листуванням. З листів вимазувалося кросворди, т. к. у цензорів не вистачало часу вирішувати їх , щоб перевірити, чи не містять вони таємні послання. Не дозволялося надсилати поштою табелі успішності учнів, вирізки з газет, дитячі малюнки, інструкції з в'язання та шиття. 


TESTIMONIALS

  • ITS - Директор

    Компанія IJI IT GROUP не тільки розробила CRM-систему, а і провела тренінги для персоналу, підготувала Інструкції, надала інформаційну підтримку.

  • Газинвестпроект - Директор

    Ми получили полный комплекс услуг, связанный с созданием веб-сайта "с нуля".

  • Альянс Энерго Трейд - Директор

    Рекомендуємо компанію IJI IT GROUP як виконавця робіт, пов’язаних з розробкою і модернізацією сайтів.

 Contacts

IJI IT GROUP LLC

Phones:
Ukraine
+380 (63) 205-84-81
+380 (50) 380-14-56

E-mail: inbox@ijigroup.com

More...

 Map



Наверх